Jdi na obsah Jdi na menu
 


Island - VLASTIVĚDA

28. 1. 2009

Oficiální název: Islandská republika

Rozloha: 102 819 km2

Počet obyvatel: 270 tisíc

Hlavní město: Reykjavík - 150 tisíc

Úřední jazyk: islandština

Náboženství: luteránské 97 %

Měna: 1 islandská koruna (IKR) = 100 aurarů

Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem

Nejvyšší hora: Hvannadalshnúkur (2119 m)

Správní členění: 23 krajů

 

Počasí:

Díky Golfskému proudu užívá si Island chladného oceánského podnebí : chladno v létě a velmi příjemně (bez velkých mrazů) v zimě. Nicméně počasí je velmi proměnlivé a turisté musí být připraveni na neočekávané. Sami Islanďané říkají, že pokud je špatné počasí, můžete si být jisti, že za deset minut bude ještě hůře. Jedním dechem dodávají, že neexistuje špatné počasí, ale jen nepřiměřené oblečení. Ve vyšších polohách a v hornatých oblastech ve vnitrozemí může ležet po celé léto sníh. V zásadě platí, že pro porovnání se středoevropskými klimatickými podmínkami je ke stejné nadmořské výšce jako na Islandu nutno připočíst 2000 metrů. Po silných deštích nebo při dlouhotrvajícím intenzivním slunečním svitu musíme také počítat s rychlým vzestupem hladin ledovcových toků.

Stravování:

Island patří mezi oblasti s vyhlášenou kuchyní. Ovšem jídlo je zde velmi drahé. Jídlo v restauraci stojí cca 1600 ISK, pivo 400 ISK. Spropitné se nedává. Ryby v různých obměnách (hlavně losos a mořský pstruh)….atd jsou lahůdkou. Strava je bohatší na zeleninu, než je u nás zvykem. Výborné bývají snídaně formou švédských stolů při hromadně organizovaných zájezdech v turistických ubytovnách.

Suvenýry:

 Oblečení z ovčí vlny = ručně pletené svetry, rukavice a čepice. Většinou jsou v nenápadných přírodních barvách s jednoduchým vzorem. Dalšími suvenýry mohou být ručně vytvořená keramika, sklo a stříbrné předměty. Oblíbené jsou různé potraviny a produkty z mořských ryb.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář