Magnetit - PŘÍRODOVĚDA
Magnetit vznikl působením ztuhlým Magmatem.
Kámen magnetis znali už naši staří Řekové. Řekové tento kámen dělili na magnetit mužský a ženský. Pouze mužský měl schopnost přitahovat železo (sloužil jako magnet). Název magnet je odvozen ze starého řeckého slova Magnetit. Je to nejdůležitější a nejrozšířenější železná ruda. V naší přírodě je spoustu podobných minerálů, ale liší se tím, že nejsou magnetické nebo jen mnohem méně.
Krystaly magnetitu jsou přitahovány magnetem jako měkké železo. Je součástí skoro všech vyvřelých hornin. Vzniká nahromaděním magmatu. V přírodě je tvořen černými kovovými
lesklými krystalky, ale ve většině případů se nachází taky jako jemně zrnitý nerost. Magnetit byl taky nalezen i v meteoritech pocházejících z Marsu.
Malé krystalky magnetitu jsou taky součástí i některých živých organismů, jako např. magnetocitlivých včel, holubů a jiné. Je pravděpodobné, že jim slouží k orientaci díky magnetického pole Země.
Magnetit byl využíván už ve staré Číně, kde byl používán pro výrobu kompasů. Dnes se tento nerost používá pro výrobu železa.
V České republice se v malém množství vyskytuje v Krušných horách u Kutné Hory a na Českomoravské vrchovině.
hruza
(karolína, 16. 10. 2014 19:22)